Μία ακόμη σπουδαία επιτυχία πανηγύρισε σήμερα ο ελληνικός αθλητισμός, καθώς ο Γιάννης Σγουρόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων στην επιτραπέζια αντισφαίριση που διεξάγεται στην Πορτογαλία.
Ο Γιάννης Σγουρόπουλος, επικράτησε με 4-3 στον τελικό του Ρουμάνου Κριστιάν Πλετέα, που ήταν νούμερο 1 του ταμπλό και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.
Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε πολύ καλά τον τελικό και βρέθηκε να προηγείται με 3-1 σετ, ωστόσο ο Ρουμάνος απέδειξε γιατί είναι Νο1 στο ταμπλό καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 3-3 και να προηγηθεί με 6-2 στο τελευταίο και καθοριστικό σετ. Εκεί όμως ήρθε η αντίδραση του Σγουρόπουλου που απάντησε με ένα σερί 6-0, προηγήθηκε 8-6 και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά επικρατώντας με 12-10!